Close

LED ali Light Emitting Diode je polprevodni svetilni element, ki pri prehodu električnega naboja preko silicijevega spoja oddaja svetlobo. Barva svetlobe LED diod je odvisna od zmesi ki so dodane siliciju.


V praktični uporabi, vgrajene kot del elektronskih komponent so se pojavile leta 1962. Prve LED diode so svetile nizko intenzivno infrardečo svetlobo. Tovrstne LED diode se še vedno aktivno uporabljajo v oddajnih terminalih, daljinskih upravljalnikih in podobnih elektronskih napravah. Prve očesu vidne LED diode so imele značilno oslabljeno rdečo barvo. Najpogosteje so se uporabljale za indikacijo delovanja elektronskih naprav na elektronskih vezjih in drugih podobnih elementih. Kasneje so se množično pojavljale tudi v digitalnih urah. 7-SEGMENTNI LED prikazovalnik je poleg rdeče indikacijske lučke verjetno en najpogostejših primerov množične uporabe LED diod preteklega časa.



Slika prikazuje primer 7-segmentnega LED prikazovalnika z decimalno točko.

Sodobne LED diode so na voljo v infrardečih, ultravijoličnih in drugih vidnih izvedbah. Povpraševanje po trgu prednjači po toplo belem barvnem spektru ki je najbližje svetlobi klasične žarilne nitke. Zadnja dognanja temeljijo na poudarku po varčevanju in kot alternativna osvetlitev ostarelih klasičnih žarnic. Avtomobilska industrija vse pogosteje uporablja LED diode, ne le več kot okrasni element temveč tudi kot glavni vir projiciranja svetlobe na cesto. Svetilke in prenosni žarometi že dlje časa uporabljajo LED tehnologijo ki se z leti intenzivno izpopolnjuje in razvija. Na voljo so tudi navojne žarnice v LED tehnologiji za gospodinjstva, LED trakovi in različne druge uporabne izvedbe s tovrstno tehnologijo.

Slika prikazuje sestavne elemente tipične 5mm LED diode.


Close